საქართველოს პოლიტიკური კარუსელი, 2004-2014
ცოტა ხნის წინ, თანამდებობიდან გაათავისუფლეს ირაკლი ალასანია, რომელიც თავდაცვის სამინისტროს 2012 წლის ოქტომბრიდან ხელმძღვანელობდა. მინისტრის მოხსნა შოკისმომგვრელი აღმოჩნდა ქვეყნის პოლიტიკური სისტემის (და არამარტო) ბევრი წარმომადგენლისათვის, თუმცა თავდაცვის მინისტრების ცვლილება არცთუ უჩვეულოა საქართველოსთვის. ალასანია ერთ-ერთი იმ მინისტრთაგანია, ვინც  ბოლო ათწლეულის განმავლობაში ყველაზე დიდი ხნის მანძილზე მოახერხა ამ საკვანძო მნიშვნელობის პოსტის შენარჩუნება. მინისტრობის ორწლიანი და ერთთვიანი ხანგრძლივობით, იგი მეორე ადგილს ინაწილებს დავით კეზერაშვილთან, ყველაზე ხანგრძლივვადიანი (2 წელი და 11 თვე) მინისტრის, ბაჩო ახალაიას შემდეგ. ამ რეიტინგით, მეოთხე ირაკლი ოქრუაშვილია, მინისტრობის 1 წლისა და 11 თვის ვადით. სხვა მინისტრები მხოლოდ 3-დან 8 თვემდე რჩებოდნენ პოსტზე.
ალასანიამ არც ღარიბაშვილის ეპითეტები „ავანტიურისტი, უჭკუო და ამბიციური“ უნდა მიიღოს შეურაცხყოფად. ყველა მის გრძელვადიან წინამორბედს წილად გაცილებით უარესი ხვდა. ახალაია ახლაც 3-წლიან სასჯელს იხდის. კეზერაშვილი კი 2013 წლის დასაწყისში დააკავეს საფრანგეთში და ბეწვზე გადაურჩა ექსტრადიციას. ოქრუაშვილს, ჯერ კიდევ 2008 წელს, დაუსწრებლად მიუსაჯეს 11-წლიანი პატიმრობა. შევარდნაძის უკანასკნელ თავდაცვის მინისტრ დავით თევზაძეს კი, ჯერ კორუფციის უსაფუძვლო ბრალდებების მოგერიება მოუწია, შემდეგ კი, საერთოდ წავიდა პოლიტიკიდან. დიმიტრი შაშკინმა, სააკაშვილის უკანასკნელმა თავდაცვის მინისტრმა, 2012 წლის პოლიტიკურ შტორმს თავი ქვეყნიდან წასვლით დააღწია.
ფაქტია, რომ თავდაცვის სამინისტროში მომხდარი გადანაცვლებები ქართული პოლიტიკისთვის უცხო სულაც არ არის. როგორც პირველი გრაფიკი გვიჩვენებს, ყველა დანარჩენი უწყებაც საკმაოდ ხშირად იცვლიდა ხელმძღვანელობას. სხვათა შორის, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრო არის უწყება, რომელსაც ყველაზე ნაკლები სტაბილურობა ახასიათებდა ამ თვალსაზრისით, 2012 წლის ოქტომბრამდე. 2004 წლიდან მოყოლებული, უწყებას 11 ხელმძღვანელი ჰყავდა. მინისტრის პოსტზე ერთმანეთს ისეთი მძიმე პოლიტიკურ ფიგურებს, როგორიცაა კახა ბენდუქიძე, ენაცვლებოდნენ ისეთ მსუბუქები, როგორიცაა ვერა ქობალია.
გრაფიკი 1. მინისტრების რაოდენობა ვარდების რევოლუციის შემდეგ, სამინისტროების მიხედვით
მინისტრების ცვლილების შესახებ სრული ინფორმაცია იხილეთ აქ.
რეგიონული კონტექსტი
საქართველო აშკარად გამოირჩევა პოლიტიკური ცვლილებებისა და მინისტრთა გადაადგილებების სისწრაფით ახლო მეზობლებისაგან. უპირველეს ყოვლისა, საქართველო ერთადერთი ქვეყანაა რეგიონში, რომელშიც ხელისუფლების დემოკრატიული ცვლილება მოხდა 2012 წელს. თუმცა, ეს ყველაფერი არ არის. საქართველო მინისტრთა პოზიციებზე მობილობითაც ძალიან გამოირჩევა მეზობლებისგან.
სომხეთშიც და აზერბაიჯანშიც გაცილებით ნაკლები როტაციაა სამთავრობო სტრუქტურებში. აზერბაიჯანი საერთოდ უკიდურესი შემთხვევაა, სადაც ძლიერნი ამა ქვეყნისანი, არც მეტი, არც ნაკლები, 90-იანი წლების შუა ხანებიდან ჯიუტად ინარჩუნებენ თანამდებობებს ალიევ-ფაშაევის მმართველი კლანისადმი ერთგულების ან ოჯახური კავშირების წყალობით. მაგალითად, საფარ აბიევი 17 წლის (1995-2013) განმავლობაში იყო აზერბაიჯანის თავდაცვის მინისტრი; კამალადინ ჰეიდაროვი (ალბათ ერთ-ერთი ყველაზე მდიდარი აზერბაიჯანელი) კი, ისეთ სარფიან პოზიციებს იკავებდა, როგორიცაა სახელმწიფო საბაჟო კომიტეტის თავმჯდომარე (1995-2006) და საგანგებო სიტუაციების მინისტრი (2006-დღემდე). ცვლილების ნიავმა მხოლოდ ამ ბოლო დროს დაუბერა, როცა რამდენიმე გრძელვადიანი მინისტრი (თავდაცვის, ეკონომიკისა და მრეწველობის, სოფლის მეურნეობის, განათლების, კომუნიკაციებისა და მაღალი ტექნოლოგიების) გადადგა და სისტემას ახალი კადრების მიღების საშუალება მისცა.
სიტუაცია შედარებით უფრო დინამიური იყო სომხეთში, რომელსაც დამოუკიდებლობის მოპოვებიდან სამი პრეზიდენტი ჰყავდა: ლევონ ტერ-პეტროსიანი (1991-1998), რობერტ ქოჩარიანი (1998-2008) და სერჟ სარგსიანი (2008-დღემდე). სარგსიანი, სომხეთის ახლანდელი პრეზიდენტი, ქვეყნის თავდაცვის მინისტრის პოსტს 9 წლის მანძილზე იკავებდა (1993-95, 2000-2007), შუა პერიოდში კი, მსახურობდა უმაღლეს პოზიციებზე უშიშროების სამსახურებში. მისი მემკვიდრე, სეირან ოჰანიანი, თავდაცვის სამინისტროს 2008 წლიდან ხელმძღვანელობს. ფაქტიურად, სომხეთის მინისტრების უმრავლესობა ინარჩუნებს პოზიციებს 2008 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებიდან, რაც ნორმადაც კი შეიძლება ჩაითვალოს მსოფლიოს დემოკრატიული ქვეყნებისათვის.
პოლიტიკურ პოზიციებზე რა დოზის ცვლილება შეიძლება ჩაითვალოს დადებით მოვლენად ქვეყნისთვის?
ეკონომიკაში, როგორც წესი, საგადასახადო განაკვეთსა და შედეგად მოკრებილ საგადასახადო შემოსავლებს შორის დამოკიდებულებას ე.წ. ლაფერის მრუდით ასახავენ. იდეა მარტივია: თუ საგადასახადო განაკვეთი, მაგალითად საშემოსავლო გადასახადი 0%-ია, მაშინ მთავრობა საგადასახადო შემოსავლების შეკრებას ვერ მოახერხებს. იგივე მოხდება, თუკი განაკვეთი 100%-ს მიაღწევს, რადგან აღარავის ენდომება მუშაობა, თუ მის მთლიან ხელფასს მაინც სახელმწიფო წაიღებს. მარტივი ანალიზის საფუძველზე შეგვიძლია დავასკვნათ, რომ არსებობს რაღაც ოპტიმალური საშემოსავლო გადასახადის განაკვეთი (არა მაინცდამაინც 50%!), რომელიც მთავრობას საგადასახადო შემოსავლების მაქსიმუმს მიაღწევინებს.
თუ მსგავს ლოგიკას მთავრობის უმაღლეს პოლიტიკურ თანამდებობებზე როტაციას მივუსადაგებთ, (აზერბაიჯანის ტიპის) ნულოვანი, ან თითქმის ნულოვანი დენადობა აშკარად სუბოპტიმალური შედეგია. ამ შემთხვევაში ახალ ადამიანებსა და ახალ იდეებს არ ეძლევათ გადაწყვეტილების მიღების პროცესში საკუთარი წვლილის შეტანის საშუალება, სისტემა კი კორუმპირებული ხდება და საზოგადოების ხარჯზე უმცირესობა მდიდრდება. თუმცა არც ქართული კარუსელი უნდა ჩაითვალოს იდეალურ მოდელად. შეუძლებელია, სწორი გადაწყვეტილების მიღებას მოელოდე მინისტრისგან, რომელსაც ხსნიან მანამ, სანამ საკუთარი მდივნის სახელს დაიმახსოვრებს, რომ არაფერი ვთქვათ იმ სექტორის უკეთ გაცნობაზე, რომელზეც პასუხისმგებლობა დააკისრეს. ეს სიმართლეა ნებისმიერი სექტორისთვის, იქნება ეს თავდაცვა, საგარეო ურთიერთობები, სოფლის მეურნეობა, მთლიანად ეკონომიკა თუ განათლება.
სომხეთისა და განსაკუთრებით, აზერბაიჯანისაგან განსხვავებით, ქართული პოლიტიკური სპექტრი გაცილებით ახალგაზრდა და ცვალებადია. უკანასკნელი ათწლეულის მანძილზე საქართველოს რვა პრემიერ-მინისტრი ჰყავდა, ზურაბ ჟვანიადან ირაკლი ღარიბაშვილის ჩათვლით. აქედან ექვსი სააკაშვილის პრეზიდენტობის პერიოდში, 2004-2012 წლებში იკავებდა პოსტს. 32 წლის ირაკლი ღარიბაშვილს, ამჟამინდელი ქართული ადმინისტრაციის ხელმძღვანელს, აშკარად აკლია პოლიტიკური გამოცდილება. ეს ყველაფერი აისახება მის მიერ მიღებული გადაწყვეტილებების ხარისხში (გაიხსენეთ, რამდენი საკანონმდებლო აქტი შეჩერდა ან გაუქმდა ბოლო წლებსა და თვეებში), მოუთმენლობაში (როგორც საქმის კეთების პროცესში, ასევე გუნდის მიმართ) და რიტორიკაში (ღარიბაშვილის შენიშვნები ალასანიას პიროვნულ თვისებებთან დაკავშირებით ამის ნათელი მაგალითია).
გრაფიკი 2. შეცვლილი მინისტრების წილი (%), საქართველო, 2004-2014
2014 წლის ბოლომდე ჯერ კიდევ ორი თვე დარჩა, მაგრამ მინისტრთა დენადობამ ამ წლისთვის უკვე მიაღწია საგანგაშო 60%-იან მაჩვენებელს — მეოთხე ყველაზე მაღალ ნიშნულს უკანასკნელი ათწლეულისათვის. პირველი სამი პიკი 2004, 2008 და 2012 საარჩევნო წლებში დაფიქსირდა. ამჟამინდელი დენადობა 2007 წლის შესაბამის მაჩვენებელსაც კი აღემატება. ეს კი იყო წელი, როცა ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის წინააღმდეგ მასობრივი საპროტესტო აქციები დაიწყო. მიუხედავად იმისა, რომ რიცხვები კრიზისზე მიუთითებს, კონკრეტულად ალასანიას წასვლა არ უნდა გავიგოთ, როგორც მნიშვნელოვანი ცვლილება საქართველოს ევრო-ატლანტიკურ ორიენტაციაში (მიუხედავად საპარლამენტო ოპოზიციისა და ალასანიას მცდელობისა, ამაზე გაამახვილონ ყურადღება). უკანასკნელი მოვლენები ერთმნიშვნელოვნად მხოლოდ იმაზე მიუთითებს, რომ საქართველო ახალბედა დემოკრატიაა, რომელსაც პრობლემები არ ელევა.
თუმცა, ყველა სამწუხარო ამბავში შეიძლება პოზიტიური დეტალის აღმოჩენა და როგორც ბევრი დამკვირვებელი, ამ ფონზე შეიძლება დადებითად შევაფასოთ ის ფაქტი, რომ საგარეო საქმეთა ახალი მინისტრი, თამარ ბერუჩაშვილი არაა ახალი კადრი. იმ გამობრძმედილი კარიერული დიპლომატის დანიშვნა, რომელიც წლების მანძილზე იყო ჩაბმული საქართველოსა და ევროპის ურთიერთობის პროცესში, მიუთითებს იმაზე, რომ ნელა, მაგრამ განუხრელად საქართველოს სახელმწიფო ძლიერებასა და სიცოცხლისუნარიანობას იკრებს.

The sacking of Irakli Alasania, Georgia’s Defense Minister since October 2012, sent shock waves through the country’s political system. But it should not have. After all, Alasania is one of 9 incumbents in this key ministry since 2004. Moreover, with 2 years and one month in office, he is tied for second place with David Kezerashvili as the longest-serving Minister of Defense after Bacho Akhalaia (2 years and 11 months). Fourth on the list is Irakli Okruashvili (one year and 11 months). All other ministers served between 3 and 8 months.
Neither should Alasania take offense with PM Garibashvili’s calling him “reckless, foolish and ambitious”. All his long-serving predecessors in office fared much worse. Akhalaia is currently serving a 3-year term in prison. Kezerashvili was detained in France in early 2013 on multiple criminal charges and escaped extradition by the skin of his teeth. Okruashvili was sentenced in 2008 to an 11-year prison term in absentia. The last minister of defense under Shevardnadze, a civil war hero and martial arts specialist Davit Tevzadze had to battle corruption allegations back in 2004 and completely retired from public life. Dimitri Shashkin, the last minister of defense under Saakashvili, chose to weather the 2012 political storm in voluntary exile.
As a matter of fact, the degree of reshuffling plaguing the Ministry of Defense is not all that special in Georgian politics. As shown in Figure 1, all other ministries have seen frequent changes in leadership. In fact, the ministry with the least continuity at the top – and no sustainable leadership until October 2012 – has been the Ministry of Economy and Sustainable Development. Since 2004, this ministry has had 11 individuals serving that role, ranging from heavyweights, such as Kakha Bendukidze, all the way to featherweight Vera Kobalia.
Figure 1. Number of ministers, by the ministry, since the Rose Revolution
Full data on the Ministerial Turnover is available here
Georgia clearly stands out in the degree of political change and ministerial reshuffling compared to its immediate environment. To begin with, Georgia is the only country in the region to go through an orderly democratic transition in 2012. But Georgia is worlds apart also when it comes to mobility in top ministerial jobs.
Both Armenia and Azerbaijan see much less rotation within their political power structures. Azerbaijan is perhaps an extreme case since most Azeri strongmen have been holding to their positions since the mid-90s on the basis of personal allegiance and family ties to the ruling Aliyev/Pashaev clan. For example, Safar Abiyev served as Azerbaijan’s minister of defense for more than 17 years (1995-2013). Kamaladdin Heydarov (allegedly one of the richest Azeris) has been holding financially lucrative positions as head of State Customs Committee from 1995 till 2006, and Minister of Emergency Situations since 2006. Winds of change started blowing very recently with a few long-serving ministers (defense, economy and industry, agriculture, education, communication, and high technology) stepping down and letting new blood into the system.
The situation has been quite a bit more dynamic in Armenia, which has had three presidents since independence – Levon Ter-Petrosyan (1991-1998), Robert Kocharian (1998-2008), and Serzh Sargsyan (since 2008). Sargsyan, Armenia’s current president, was the country’s defense minister for a total of 9 years (1993-95, 2000-2007) and has held other top security-related posts in between. His successor, Seyran Ohanyan, is heading up the Ministry of Defense since 2008. In fact, the vast majority of Armenia’s current ministers have been in office since the 2008 presidential elections, which can be considered the norm in most democratic countries around the world.
In economics, it is common to represent the relationship between possible rates of taxation and the resulting levels of government revenue by means of the so-called Laffer curve. The idea is very simple: if the tax rate is set at 0%, the government will not be able to collect any revenue; the same is true, however, if the government sets the tax at 100% (since nobody will have any incentive to work). A conclusion from this simple analysis is that there is some medium level of tax (not necessarily 50%!) that maximizes government revenue.
One can apply the same logic to rotation in top political jobs and quality of governance. Zero or close to zero turnovers (Azerbaijan-style) is clearly suboptimal. It prevents new people and ideas from bearing on decision-making, fosters corrupt networks and clientele politics. Georgian-style carousel, however, also leads to suboptimal outcomes. Ministers cannot be expected to make the right choices if they are replaced before they get a chance to learn the name of their secretary, let alone acquire a good sense of the sector they are in charge of (be it defense, foreign relations, agriculture, the economy as a whole, or education).
Compared to Armenia and, particularly, Azerbaijan, Georgian politics are extremely young and volatile. Over the last decade, Georgia has had eight heads of government, from Zurab Zhvania to Irakli Garibashvili (six of these served under Mikheil Saakashvili in 2004-2012). Headed by 32 y.o. Irakli Garibashvili, the current Georgian administration clearly lacks experience in both policymaking and politics. This is reflected in the quality of decision-making (think how many new legal acts and regulations had to be put on hold or reversed in recent years and months), impatience (to get things done and with each other), and rhetoric (Exhibit A: Garibashvili’s public remarks on Alasania’s character).
Figure 2. Percent of ministers changed, Georgia, 2004-2014
Figure 2 shows the % of ministers changed every year since the Rose Revolution of 2003. Given that the number of ministries varied over time from 22 to 17 (quite a few ministries have been liquidated following the Rose Revolution) this is the correct measure of instability in the top government jobs.
With two more months to go, the degree of ministerial turnover in 2014 has reached an alarmingly high level of 60% – the highest in Georgia’s recent history, excluding the three election years (2004, 2008, and 2012). In particular, it is higher than in 2007, a year that saw the beginning of mass protests against UNM rule. While certainly indicative of a crisis, Alasania’s departure does not signify any change in Georgia’s Euro-Atlantic orientation (despite UNM and Alasania’s attempts to claim so). Rather, it adds to Georgia’s growing pains as a fledgling state and democracy.
Every cloud has its silver lining and, like many observers, we find some comfort in the fact that the new Minister of Foreign Affairs, Tamar Beruchashvili, is no newcomer to policymaking and politics. The appointment of this seasoned career diplomat, who has for years handled Georgia’s relations with Europe, suggests that Georgia’s political system is slowly but surely gaining in strength and maturity.