თორნიკე სურგულაძე 2023 წლის სექტემბრიდან ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის მაკროეკონომიკური პოლიტიკის კვლევითი ცენტრის უფროსი მკვლევარია. თორნიკე ეკონომიკის საერთაშორისო სკოლის ეკონომიკის მაგისტრი (ISET 2021) და თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ბაკალავრია (TSU 2019).
ISET-ის კვლევით ინსტიტუტში მოსვლამდე თორნიკე საქართველოს ეროვნული ბანკის უფროსი სპეციალისტი და ISET-ის ეკონომიკის სამაგისტრო პროგრამაზე ლექტორის თანაშემწე იყო. ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის პარალელურად ის შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტის მოწვეული ლექტორი და ISET-ის ეკონომიკის საბაკალავრო პროგრამაზე ლექტორის თანაშემწეა.

Tornike Surguladze is a senior researcher at the Macroeconomic Policy Center of the ISET Policy Institute and joined the center in September 2023. Tornike holds a Master's Degree in Economics from the International School of Economics (ISET 2021), as well as a Bachelor's degree in Economics from the Tbilisi State University (TSU 2019).
Prior to joining the ISET Policy Institute, Tornike worked as a chief specialist at the National Bank of Georgia. Also, he was a teaching assistant for Master's degree students at ISET, teaching Microeconomics modules I & II, III, IV, and Introductory Finance. Along with ISET-PI, he works as an invited lecturer at International Black Sea University and as a teaching assistant at ISET for BA teaching Microeconomics and Econometrics.