2020 წელს COVID-19-ის საქართველოს შრომის ბაზარზე ზემოქმედების ხუთი შედეგი
ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციამ (WHO) 2020 წლის 11 მარტს COVID-19-ის ვირუსი პანდემიად გამოაცხადა, რაც კაცობრიობის ისტორიაში გარდამტეხი მომენტი გახდა. პანდემიამ და მისმა თანმხლებმა ცვლილებებმა (მაგალითად, დისტანციურ მუშაობაზე გადასვლამ) ადამიანების ცხოვრების არაერთ ასპექტზე, მათ შორის შრომის ბაზარზე ჩართულობასა და ქცევაზე, იმოქმედა. ამ კუთხით არც საქართველოა გამონაკლისი. კრიზისის უპრეცედენტო ხასიათმა ქვეყნის ისედაც არასტაბილური შრომის ბაზრისათვის უპრეცედენტო შედეგები გამოიღო. 2020 წელს უმუშევრობის დონე, რომელიც აქამდე სტაბილურად კლებულობდა, 0.9%-ით გაიზარდა. მეტიც, სამუშაო ძალის ჩართულობის დონე გაუარესდა და 51.8%-დან 50.5%-მდე დავიდა, რადგანაც სამუშაო ძალა 49 ათას ადამიანზე მეტით შემცირდა. საგანგაშოა ის ფაქტი, რომ მდედრობითი სქესის ჩართულობა 48 ათასით შემცირდა, რაც მთლიანი ცვლილების 98%-ს შეადგენს. აღნიშნული ფაქტი ხაზს უსვამს კრიზისის არათანაბარი ზეგავლენის ერთ-ერთ ასპექტს გენდერული თვალსაზრისით. COVID-19-ით გამოწვეული შრომის ბაზრის ცვლილებების სხვა ასპექტების უკეთ გასაგებად ჩვენ შევაფასეთ 2020 წლის ბოლო სამი კვარტალი და შევადარეთ ის 2019 წლის იმავე პერიოდს. ანალიზის შედეგად დავადგინეთ შემდეგი:
1. ადამიანთა წილი, რომლებიც, ჩვეულებრივ, სახლიდან მუშაობდნენ, 5.9 პროცენტული პუნქტით გაიზარდა; აღნიშნული ცვლილება დიდწილად ქალებსა და კვალიფიციურ მუშაკებზე მოდის.
ჯანმრთელობის პირველივე საშიშროების დაფიქსირებიდან საქართველოს მთავრობამ ეტაპობრივად დაიწყო შემზღუდველი, პრევენციული ღონისძიებების დაწესება: კომენდანტის საათი, საზოგადოებრივი ტრანსპორტის მოძრაობის შეზღუდვა, სკოლებისა და სამუშაო ადგილების დახურვა და სახელმწიფო ლოქდაუნი, რომლის სიმკაცრის ინდექსის პიკი 2020 წლის აპრილში დაფიქსირდა. რა თქმა უნდა, აღნიშნულმა ღონისძიებებმა სამუშაო გრაფიკების ცვლილებაც გამოიწვია, რადგან ბევრი სამსახური მუშაობის ონლაინ რეჟიმზე გადავიდა. შედეგად, მონაცემებმა აჩვენა, რომ დაქირავებით მომუშავე პირების წილი, რომლებიც, ჩვეულებრივ, სახლიდან მუშაობდნენ, 2019 წლის 1%-დან 2020 წელს 6.9%-მდე გაიზარდა. იმისათვის, რომ აღნიშნული ციფრები კონტექსტიდან ამოვარდნილი არ ჩანდეს, Eurostat-ის მიხედვით, ევროკავშირში დაქირავებით მომუშავე პირების წილი, რომლებიც, ჩვეულებრივ, სახლიდან მუშაობს, 2019 წლის 3.2%-დან 2020 წელს 10.8%-მდე გაიზარდა (შენიშვნა: ევროკავშირის მონაცემები მოცემული წლების ოთხივე კვარტალს მოიცავს). ამ კუთხით საქართველო საკმაოდ ჩამორჩება განვითარებულ ეკონომიკებს (მაგ. ფინეთსა და ლუქსემბურგს), მაგრამ უახლოვდება ისეთ ქვეყნებს, როგორიცაა ლიეტუვა და სლოვაკეთი.
საინტერესოა, რომ ცვლილება, ძირითადად,  განპირობებული იყო ქალებით, რომელთა შორის 10.6%-მა აღნიშნა, რომ, ჩვეულებრივ, სახლიდან მუშაობდნენ (შეადარეთ 2019 წლის 1.3%-ს) კაცების 3.4%-თან შედარებით (2019 წელს იგივე მაჩვენებელი 0.6% იყო). მოვლენების ამგვარი განვითარება განსაკუთრებით საგულისხმოა შემდეგი ფაქტორების ფონზე: 1) საქართველოში აუნაზღაურებელი მზრუნველობითი სამუშაო არსებითად არათანაბრად ნაწილდება ქალ და კაც დასაქმებულებს შორის; 2) აუნაზღაურებულ მზრუნველობით სამუშაოზე მოთხოვნა გაიზარდა, რადგან დაიხურა ბაღები/სკოლები, შეფერხდა ანაზღაურებადი მზრუნველობითი სამუშაოების მიწოდება და გაიზარდა ოჯახებში ვირუსით გამოწვეული ჯანმრთელობის პრობლემების მოგვარების საჭიროება. მართლაც, გაეროს ქალთა ორგანიზაციის გამოკითხვით ჩატარებულმა კვლევამ აჩვენა, რომ პანდემიის ფონზე ქალების დაახლოებით 42%-მა აღნიშნა, რომ მეტ დროს უთმობს მინიმუმ ერთით გაზრდილ საშინაო საქმეებს, როცა იმავეს კაცების მხოლოდ 35% აცხადებს. ამ ფაქტების გათვალისწინებით შეგვიძლია, ვივარაუდოთ, რომ ქალებს, რომლებიც სახლიდან მუშაობენ, ორმაგი დატვირთვა აქვთ: სამსახური და სახლის საქმეები ერთდროულად.
კიდევ უფრო თვალშისაცემია სხვაობა კვალიფიციურ და არაკვალიფიციურ მუშახელს შორის. ადვილად შესამჩნევია, რომ კვალიფიციური მუშახელის მნიშვნელოვანმა ნაწილმა მოახერხა, მორგებულიყო პანდემიით გამოწვეულ რეალობას დისტანციურ სამუშაო რეჟიმზე გადასვლით. მეორე მხრივ, არაკვალიფიციური მუშახელი, რომელიც დაქირავებით მომუშავე პირების უმრავლესობას წარმოადგენს, უფრო მოწყვლადი გახდა ამ პერიოდში.
2. დაქირავებით მომუშავე პირები კვირაში საშუალოდ ორი საათით ნაკლებს მუშაობდნენ (ძირითად და დამატებით სამსახურში ერთად)
COVID-19-ის პანდემიამ მკვეთრად შეამცირა ეკონომიკური აქტივობა და მუშახელზე მოთხოვნა, რაც სამუშაო საათების შემცირებაში გადაიზარდა: თუკი 2019 წელს დაქირავებით მომუშავე პირები ძირითად და დამატებით სამსახურებში ჯამში ყოველკვირეულად 46 საათს მუშაობდნენ, 2020 წელს ეს მაჩვენებელი 44 საათი იყო. კლების ტენდენცია ყველა სექტორში ერთგვაროვანი იყო, გარდა უძრავი ქონების სექტორისა, სადაც საშუალო სამუშაო საათების რაოდენობა 2 საათით გაიზარდა. ყველაზე საგრძნობი კლება დაფიქსირდა საოჯახო სამსახურში, ასევე, განთავსებისა და სასურსათო მომსახურების სფეროში.
საერთო ჯამში, შეგვიძლია ვთქვათ, რომ ეს მიგნებები მსოფლიო ტენდენციებს ასახავს. უფრო კონკრეტულად კი, შრომის საერთაშორისო ორგანიზაციის მიხედვით, 2020 წელს საერთო ნამუშევარი საათების დაახლოებით 8.8% დაიკარგა. მათ შორის, ნაწილი გამოწვეულია იმით, რომ დაქირავებით მომუშავე პირებს სამუშაო საათები შეუმცირდათ (და შეიძლება მივაწეროთ მოკლე სამუშაო პერიოდს ან „ნულოვან“ სამუშაო საათებს არაანაზღაურებადი შვებულებების გამო).
გენდერული თვალსაზრისით სამუშაო საათების რაოდენობის კლება შედარებით მკვეთრი იყო კაცების შემთხვევაში (50 სთ-დან 47 სთ-მდე), ვიდრე ქალების (42 სთ-დან 41 სთ-მდე). კვალიფიციურ და არაკვალიფიციურ მუშაკებზე ზეგავლენის შედარებისას ვერ ვამჩნევთ მნიშვნელოვან სხვაობას იმაში, თუ როგორ იმოქმედა პანდემიამ ამ ორ ჯგუფზე.
3. უფრო მეტ ადამიანს უწევს ნახევარ განაკვეთზე მუშაობა, რადგან ვერ პოულობს სრულგანაკვეთიან სამუშაოს.
სამუშაო საათების შემცირებასთან ერთად ნახევარ განაკვეთზე დასაქმებული პირების წილი ოდნავ გაიზარდა (3,6%-დან 4,0%-მდე). შეიძლება ვივარაუდოთ, რომ Covid-19-ით გამოწვეული სირთულეების ფონზე ბიზნესს ხარჯების შესამცირებლად ჰქონდა ორი შესაძლო გამოსავალი: 1) ნახევარ განაკვეთზე მუშახელის გათავისუფლება (სრულ განაკვეთზე დასაქმებულთა წილის გაზრდა) და 2) სრულ განაკვეთზე დასაქმებულების ნახევარ განაკვეთზე დასაქმებულებით შეცვლა (ნახევარ განაკვეთზე მომუშავეთა წილის გაზრდა). მონაცემებიდან ირკვევა, რომ ამ ორი ეფექტის წმინდა შედეგი არ არის ერთგვაროვანი სექტორებში. მაგალითად, სამშენებლო სექტორში ნახევარ განაკვეთზე დასაქმება 1.1%-დან 2.3%-მდე გაიზარდა, ხოლო განთავსებისა და კვების სექტორში საქმიანობა 4.7%-დან 3.1%-მდე შემცირდა.
გარდა ამისა, შესამჩნევი ცვლილებაა ნახევარ განაკვეთზე დასაქმების ძირითად მიზეზებში. უფრო ზუსტად, 2020 წელს ნახევარ განაკვეთზე დასაქმებული პირების 71% (2019 წლის 58%-თან შედარებით) აცხადებდა, რომ ვერ პოულობდა სრულგანაკვეთიან სამუშაოს, რაც იყო მთავარი მიზეზი, რატომაც არ მუშაობდა სრულ განაკვეთზე. მეორე მხრივ, იმ პირთა წილი, რომელთაც არ სურთ სრულ განაკვეთზე დასაქმება, 24%-დან 12%-მდე შემცირდა. დაბოლოს, გარკვეულწილად შესამჩნევია ზრდა იმ ქალთა წილში, რომლებმაც ნახევარ განაკვეთზე დასაქმების მიზეზად საოჯახო საქმეები, ავადმყოფზე ან შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირზე ზრუნვა დაასახელეს (2019 წლის 5%-დან 2020 წლის 8%-მდე). ეს ფაქტი კიდევ ერთხელ ხაზს უსვამს პანდემიის განსაკუთრებით უარყოფით ზემოქმედებას ქალებზე.
4. საღამოსა და შაბათ-კვირას მომუშავე პირთა წილი შემცირდა
სამუშაო დატვირთვის საერთო კლების ფონზე საღამოს და შაბათ-კვირას დასაქმება მნიშვნელოვნად შემცირდა. ამის ერთ-ერთი ახსნა შეიძლება იყოს კრიზისის ბუნება, რომელიც ძირითადად შეეხო ტურიზმთან დაკავშირებულ ინდუსტრიებს, სადაც საღამოს და შაბათ-კვირას მუშაობა საკმაოდ ხშირია. მართლაც, უფრო ახლოდან თუ დავაკვირდებით, შეიძლება აღინიშნოს, რომ ხელოვნების, გართობისა და რეკრეაციის სექტორში საღამოს მუშაობა 50%-დან 18%-მდე შემცირდა, ანალოგიურად საბითუმო და საცალო ვაჭრობაში (51%-დან 36%-მდე) და განთავსების და კვების მომსახურების სექტორში (77%-დან 49%-მდე). უფრო საინტერესო ისაა, რომ მსგავსი ტენდენციაა სამშენებლო სექტორშიც, სადაც საღამოს მუშაობა 48%-დან 21%-მდე შემცირდა და კვირა დღეს სამუშაოები 58%-დან 43%-მდე (გრაფიკები მოცემულია ბოლოს).
5. ბიზნესები გადავიდა უფრო მოკლევადიან დასაქმების კონტრაქტებზე.
2019 წელს სამი თვის ან ნაკლები ხანგრძლივობის კონტრაქტების წილი 39% იყო, ხოლო 2020 წელს ეს მაჩვენებელი 56%-მდე გაიზარდა. ეს ფენომენი შეიძლება აიხსნას პანდემიის გამო მომავლის ნაკლებპროგნოზირებადობით. ამის საპირისპიროდ, კონტრაქტების წილი, რომელთა ვადა 1 წელზე მეტია, რაც საქართველოში იშვიათად გამოიყენება, თითქმის უცვლელი დარჩა (ყველა კონტრაქტის მხოლოდ 7 პროცენტია 12 თვეზე მეტი მოქმედების პერიოდით).
წყარო: საქსტატი, სამუშაო ძალის კვლევა 2019-2020 (დაქირავებით მომუშავე პირები 2019 და 2020 წლის ბოლო სამ კვარტალში), ავტორების გამოთვლები.
დასასრულს, როგორც მოსალოდნელი იყო, პანდემიამ გავლენა მოახდინა საქართველოს შრომის ბაზარზე სხვადასხვა კუთხით: შეიცვალა სამუშაო პირობები, შემცირდა პროგნოზირებადობა და შემცირდა ეკონომიკური აქტივობა. პრობლემა რომ დავამძიმოთ, ზოგიერთი უარყოფითი მოვლენა უფრო გამოხატული იყო საზოგადოების მოწყვლად ნაწილებზე – ქალებსა და არაკვალიფიციურ მუშაკებზე. მიუხედავად ამისა, კრიზისის სრული შედეგები ჯერ კიდევ არ გამოვლენილა, რადგან ჩვენ ბოლო დროს ვიხილეთ Covid-19-ის რეკორდულად მაღალი მსხვერპლი, რის საპასუხოდაც მთავრობას მოუწია პრევენციული ზომების ხელახალი შემოღება.

The World Health Organization’s declaration of Covid-19 as a pandemic on March 11, 2020, can be considered a watershed in the recent history of mankind. The pandemic and its concomitant changes, such as switching to remote activities, affected different aspects of one’s life, including individuals’ participation in and behavior on the labor market. Georgia was no exception in this respect. The unprecedented nature of the crisis brought about unprecedented consequences for the country’s already vulnerable labor market. The unemployment rate deviated from its quite steadily decreasing trend and increased by 0.9 percentage points in 2020. Moreover, the labor force participation rate worsened from 51.8% to 50.5% as the labor force shrank by more than 49 thousand individuals. Alarmingly, the change in female labor force participants was 48 thousand, contributing 98% to the overall change which demonstrates one aspect of the inequitable impact of the crisis from a gender perspective. To better understand some of the other peculiarities of Covid-induced labor market effects, we looked at the last three quarters of 2020 and compared them to the same period in 2019. Here is what we found:
1. The proportion of individuals who report usually working from home increased by 5.9 percentage points and this change was largely driven by women and skilled workers.
From the moment the first health threats were identified, the GoG started gradually imposing restrictive preventive measures such as a curfew, ban on public transportation, closure of schools and workplaces, and even a nationwide lockdown with the stringency index peaking in April 2020. Of course, these measures caused changes in work arrangements as many jobs had to switch to an online mode. As a result, the data shows that the share of hired workers who reported usually working from home increased from 1% in 2019 to 6.9% in 2020. To put this number into context, according to Eurostat, the EU average for the share of hired employees usually working from home increased from 3.2% in 2019 to 10.8% in 2020 (note: EU figures take into account all four quarters of given years). This puts Georgia far behind some developed economies such as Finland and Luxembourg but in close proximity with countries like Lithuania and Slovakia.
Interestingly, the change was driven mainly by women, among whom 10.6% reported usually working from home (compared to 1.3% in 2019) in contrast with only 3.4% of men (compared to 0.6% in 2019). This development is especially noteworthy in light of the following factors. First of all, there is an inherently unequal distribution of unpaid care work between men and women in Georgian households. Secondly, the demand for unpaid care generally increased as a result of kindergarten/school closures, hindered paid care provision, and increased in-home, virus-related healthcare needs. Indeed, UN Women’s survey-based study showed that in the midst of the pandemic around 42% of women reported spending more time on at least one extra domestic task as opposed to 35% of men. Taking these facts into consideration, it is quite intuitive to suggest that women who work from home are exposed to a heavier double burden in terms of employment and increased household chores levied on them at the same time.
Even more striking is the difference between skilled and unskilled workers. It is easily noticeable that a considerable share of skilled workers managed to adapt to the pandemic-induced reality by switching to remote working. On the other hand, unskilled workers, who constitute the majority of hired workers, were more vulnerable during the challenging times.
2. Hired individuals worked on average 2 hours less per week (on main and second jobs combined).
Covid-19 sharply curtailed economic activity and demand for labor, which is likely to have translated into a drop in working hours. Indeed, examining the weekly working hours of hired workers on main and second jobs combined shows a decrease from 46 hours in 2019 to 44 in 2020. The decreasing trend was almost universal across sectors, real estate activities being the only exception characterized by a 2-hour increase in average working hours. The most appreciable decrease was observed in the activities of households as employers and accommodation and food service activities.
Overall, these findings are in line with worldwide trends. More precisely, according to the International Labor Organization, in 2020 an estimated 8.8% of total working hours were lost. Among these, half is due to the reduced hours of those who remained employed (and can be attributed to either shorter working hours or “zero” working hours under furlough schemes).
From a gender perspective, the drop in working hours was relatively steeper for men (50h to 47h) compared to women (42h to 41h). While comparing impacts for skilled and unskilled workers, we see no appreciable difference in the way the pandemic affected the two groups.
3. More people have to work part-time because they are unable to find full-time jobs.
In line with the decrease in working hours, the share of part-time employed individuals increased slightly (3.6% to 4.0%) in the economy as a whole. One might postulate that faced with Covid-induced difficulties, businesses had two possible solutions to decrease spending: first, laying off part-time workers (increasing the share of full-time employment), and second, replacing full-time employment with part-time (increasing the share of part-time workers). What we observe from the data is that the net result of these two effects is not universal across sectors. For instance, in the construction sector, part-time employment increased from 1.1% to 2.3%, while accommodation and food service activities were characterized by a decrease from 4.7% to 3.1%.
In addition, there is an appreciable change in the underlying reasons behind part-time employment. More precisely, in 2020 71% of part-time employed individuals (compared to 58% in 2019) reported an inability to find full-time employment as the major reason they were not employed full-time. On the other hand, the share of individuals who did not want full-time employment decreased from 24% to 12%. Finally, there is a somewhat noticeable increase in the share of women who named housekeeping or looking after a sick or disabled person as a reason for part-time employment (5% in 2019 to 8% in 2020). This fact again highlights the particularly adverse effects of the pandemic on women.
4. Share of people working during evenings as well as during weekends decreased.
Again, in line with the overall decrease in workload, evening and weekend employment dropped considerably. One possible explanation behind this result could be the nature of the crisis which mostly affected tourism-related industries in which evening and weekend work is quite common. Indeed, looking more closely, it can be observed that evening employment decreased in arts, entertainment and recreation from 50% to 18%, similarly for wholesale and retail trade (51% to 36%) and accommodation and food service activities (77% to 49%). What is more interesting is that a similar trend can be observed in the construction sector in which evening work decreased from 48% to 21% and Sunday work from 58% to 43%. (graphs are included in the end)
5. Businesses seem to have shifted towards much shorter-term employment contracts.
In 2019, the share of contracts with a duration of three months or less was 39%, while in 2020 this parameter increased to 56%. This phenomenon can be explained by the lack of predictability of the future due to the pandemic. By contrast, the share of contracts for more than 1 year, quite seldomly used in Georgia, remained almost unchanged (only 7 percent of all contracts are more than 12 months in duration).
Source: Geostat, Labor Force Survey 2019-2020 (hired employment in the last three quarters of 2019 and 2020), Authors’ calculations
To conclude, as anticipated the pandemic did affect the Georgian labor market through various channels: working arrangements changed, predictability decreased and as a result of decreased economic activity workloads were reduced. To make matters worse, some of these adverse effects were more pronounced for vulnerable parts of society - women and unskilled workers. Nevertheless, the full consequences of the crisis still remain to unfold as we have recently witnessed a record high toll for Covid-19 cases and as a response, the government had to reintroduce some preventive measures.